Transhumanizm

You have been upgraded – Science Museum Lates

human_enhancement

Science Museum w Londynie organizuje co jakiś czas Science Museum Lates. We wtorek 25 marca 2015 roku tematem przewodnim imprezy było human enhancement. Wybrałem się i oto, co mnie tam spotkało.

Science Museum to jedno z ciekawszych muzeuów jakie można odwiedzić w Londynie. Wciśnięty między Natural History Museum (które ma dinozaury) i Imperial College London (najlepszą uczelnią w Londynie), Science Museum specjalizuje się w ekspozycjach prezentujących postęp w technologii i nauce.

Jedną z cyklicznych imprez organizowanych przez Science Museum jest Science Museum Lates. Odbywa się ona w godzinach późno wieczornych i wstęp mają tylko dorośli. Nie ma żadnych hasających wokół spuszczonych ze smyczy dzieci. Zamiast nich jest banda geeków i nerdów. Efekt jest ten sam.

Tematem przewodnim Science Museum Lates z 25 marca 2015 roku było jak technologia może poprawić ludzkie ciało. W programie były wystawy bionicznych protez, systemów rozszerzających rzeczywistość i świadomość, oraz wykłady gości, wśród nich byli m.in. Neil Harbisson czy Aubrey de Grey.

human_enhancement

Aubrey de Grey

Pierwszym punktem na mojej liście był wykład Aubrey’a de Grey. Dla tych, dla których to nazwisko nic nie mówi – dr de Grey postawił sobie za cel sprawienie, aby starzenie się nie było śmiertelne. Specjalizuje się w badaniach nad odmładzaniem ludzkiego ciała i utrzymywania go w dobrym stanie przez jak najdłuższy czas.

Bardzo chciałem wysłuchać wykładu dr de Grey, lecz niestety został on w ostatniej chwili odwołany.

Neil Harbisson

Lekko zasmucony poszedłem na ostatnie piętro Science Museum, gdzie swój wykład miał mieć Neil Harbisson. Neil cierpi na achromatopsję – schorzenie, które spowodowało, że Neil nie widzi kolorów. Jego świat jest w odcieniach szarości. Zamiast jednak żyć w szarym świecie postanowił wszczepić sobie specjalny implant z kamerą, która zamienia kolory na dźwięk i przesyła go wprost do mózgu Neila.

Wśród wystawionych wokół samolotów i silników lotniczych Neil opowiadał o swoim kolorowym w dźwięki życiu i o tym, jak to jest być pierwszym uznanym przez jakikolwiek rząd cyborgiem. Jak wyglądała jego podróż od prostych urządzeń bazujących na kamerach internetowych i słuchawkach, przez pierwszą operację wszczepienia implantu, aż po plany na przyszłość.

A plany są ciekawe. Neil ma również wszczepiony nadajnik Wi-Fi. Otwiera to przed nim wiele nowych możliwości. Może wysyłać w sieć to, co słyszy, jak również nagrywać co słyszy. Teraz planuje wykorzystać live stream z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w czasie rzeczywistym doświadczać widoków Ziemi z orbity.

Neil opowiedział również o Cyborg Foundation – fundacji, której celem jest promowanie cyborgizmu, jak to określił, i wspierać ludzi, którzy chcą połączyć swoje ciała z technologią. Jako przykłady innych cyborgów przedstawić artystkę, która ma w łokciu urządzenie łączące się ze stacjami sejsmologicznymi, które wibruje, kiedy gdzieś na Ziemi zarejestrowano trzęsienie ziemi. Im mocniejsze wstrząsy, tym mocniej wibruje. Innym przykładem był człowiek, który wszczepił sobie miniaturą kamerę w palec.

Wystąpienie Neila Harbissona było ciekawe, śmieszne oraz inspirujące. Jeżeli kiedyś będziecie mieli okazję zobaczyć go na żywo – idźcie, nie będziecie żałować.

Psychodelic Mind-Body Enhancement

Kolejnym punkt programu, na który się wybrałem, był wykład o… psychodelikach i jak one wpływają na rozszerzanie świadomości. Konkluzja wykładu dr Davida Luke’a była następująca – psychodeliki mają jeszcze wiele tajemnic i zastosowań, o których jeszcze nie wiemy, dlatego musimy lepiej poznać ich działanie na ludzki mózg i umysł.

Był to wesoły wykład o historii środków psychodelicznych i jak zmieniało się postrzeganie psychodelików w czasie oraz o odkrywaniu co tak naprawdę one robią z ludzkim mózgiem i jak można je zastosować w medycynie w leczeniu zaburzeń psychologicznych i w badaniach nad świadomością.

Było też o tym, jak psychodeliki wpływają na kreatywność oraz czy mogą mają wpływ na wydajność sportowców.

Podsumowując – był to jeden z tych wykładów, po których poczęstowałbyś sie LSD.

2015-03-25 20.58.38

Unlimited Enhancement Technologies

Tuż obok sali z wykładami o psychodelikach odbywał się główny show całej imprezy – You have been upgraded, prowadzony przez Unlimited Enhancement Technologies (UNET). Nie była to prawdziwa firma, lecz wystąpienie przygotowane przez Unlimited Theatre, utrzymane w konwencji futurystycznej imprezy jakieś cyberpunkowej korporacji. Na scenę wychodziła CEO Evelyn Musk (I see what you did there…), która przekonywała, że fajnie jest być zaugmentowanym człowiekiem.

Wokół sceny prezentowali się studenci, hakerzy i inżynierowie zajmujący się bionicznymi protezami czy rozszerzaniem świadomości. Można było zobaczyć prototyp implant oczu studentów z Imperial College London, który ma przywrócić wzrok niewidomym. Obok prezentowali się zwyciężcy niedawnego hackatonu Hack the Brain (który przegapiłem…). Następne były dziewczyny z University College London, które zbudowały buty z sensorami, które zamieniały ruch na dźwięk i w ten sposób bawiły się z rozszerzaniem świadomości i szeroko pojętym mindfuckiem.

Potem był zespół, który wykorzystując Kinecta mapowali to, co się dzieje przed kamerą i zamieniali to na dźwięk. Ich wersja echolokacji ma za zadanie pomóc osobom niewidomym poruszać się w świecie.

Po drugiej stronie sali prezentowano bioniczne protezy firmy Be Bionic. Była okazja, aby samemu sterować bioniczną dłonią. Akurat miałem to szczęście, że kiedy była moja kolej na zabawę z protezą cała impreza kończyła się i tyle było ze sterowania protezą. Cóż, innym razem.

Inne atrakcje

Nie były to jedyne atracje wieczoru. Na każdym piętrze Science Museum roiło się od specjalnych pokazów. Można było spróbować sterowania urządzeniami za pomocą myśli, zobaczyć jak wygląda technologia drukowania tkanek czy też pójść na inne wykłady. Można było potańczyć na silent disco, a na końcu było after party, gdzie można było sobie potańczyć na parterze Science Museum tuż obok wielkich maszyn parowych. Ja w tym czasie byłem bardziej zajęty grabieniem słodyczy.

Moje pierwsze Science Museum Lates uznaję za w miarę udane. Żałuję jedynie braku wykładu dr de Grey’a i tego, że tak szybko się to skończyło. Następne Lates jest 29 kwietnia, a tematem przewodnim będzie wearables. Mam to już zaklepane w kalendarzu. Jeżeli jesteście lub będziecie w tym czasie w Londynie polecam rozważyć Science Museum Lates.

Podobne wpisy

 • Świetny tekst. Trochę humoru i sporo informacji podanych w skróconych wersjach. Na szczęście informacje zostały tak przedstawione, że tematy chętnie wyszukuje się w google w poszukiwaniu kolejnych informacji.
  EDIT: Właśnie zdobyliście nowego, wiernego czytelnika ;)

  • Dzięki :) Przy okazji – Augmentyka to na razie projekt jednoosobowy ;)

   • No i jedna osoba ciągnie ten projekt w dobrą stronę :)
    Mam nadzieję, że ekipa z czasem rozrośnie się i będziemy mieli świetne tematy z różnych perspektyw.